Co chcete a co potřebujete se může lišit. Pro cestu k cíli potřebujeme znát svoji startovní pozici. Jak ji zhodnotit? Zvládneme to sami? A z jakého hlediska vůbec potřebujeme svůj současný stav hodnotit?
Hned jak si ujasníte své motivy (viz krok #1 Proč začínáš?), zhodnoťte svoji startovní pozici, na jejíž základě pak lze naplánovat cestu k cíli.
Bohužel zde často neplatí: co chcete = co potřebujete.
Pro většinu z vás nebude lepší forma na pláži nebo hezčí fotky ze svatby zpočátku tou skutečnou prioritou. Pokud jste řadu let necvičili a o své tělo se aktivně nestarali, bude to na vašem těle poznat i z funkčního hlediska (= jak funguje). Všechno má svou cenu.
Co můžete potřebovat prioritně?
Důležitější než forma do plavek zpočátku bude například…
- více se hýbat
- lépe se hýbat
- poznat své tělo a lépe mu rozumět
- protáhnout a uvolnit některé svaly
- některé svaly posílit
- některá místa zpevnit a zastabilizovat
- být celkově silnější
- naučit naši nervovou soustavu efektivně pracovat
- vybudovat více svalové hmoty
- snížit množství tuku
- …
Nikde tam není přímo napsáno “vypadat lépe na svatbě nebo koupališti”. Ovšem když vyřešíte ty prioritní potřeby, lepší vzhled přijde společně s nimi.
Na tvrdý trénink potřebujete silný pohybový aparát a pokud jste posledních pár let necvičili, pravděpodobně ho nemáte. Takže ať chcete rychlý a výrazný pokrok jakkoliv hodně, některé části vašeho těla vám to prostě nedovolí.
Na přizpůsobení se pravidelnému tréninku si budete muset počkat. Něco zkrátka neurychlíte.
Nenechte se odradit svou startovní pozicí
Paradox je, že mnoho lidí dokonce odradí, když zjistí, v jak špatném fyzickém stavu vlastně jsou.
Zrcadlo neprozradí všechno, jen nějaký tuk navíc a možná nedostatek svalové hmoty, ale tělocvična je nemilosrdná. Těla, která seděla 10 let u počítače bez častější fyzické aktivity jsou často slabá a chatrná a neopravíte je několika návštěvami u lékaře. Řada mužů v mé tělocvičně byla na začátku výrazně slabších než moje 55kg přítelkyně. Někteří měli problém zdvihnout ze země 15kg kotouč. 15 kg! Více má kufr na letišti. Ještě, že ty kufry mají kolečka!
Nicméně důležité je, že tito lidé přišli a začali na sobě pracovat. Protože čím dříve začnete, tím lépe. První výsledky z hlediska pohyblivosti, sily a kondice jsou vidět velmi rychle.
Jak se říká, když jsi v jámě, přestaň kopat…
A co ženy, potřebují být silné?
O ženách pak panuje povědomí, že nemusí být silné a že ta slabost je tak nějak přirozeně hezká a ženská. Ale to je naprosto mimo!
Ano, ženy jsou od přírody fyzicky slabší, a tak právě proto pokud fyzicky nepracují, slábnou ještě rychleji než muži. Jenže gravitace je nemilosrdná a věci kolem nás neupravují svoji hmotnost podle jejich nositele.
Potřebujete zdvihnout své dítě? Stále má 10 kg, ať ho zdvihá muž nebo žena. Vstát ze země? Jistě jsou ženy lehčí, ale kolik starších lidí jste už viděli, že při vstávání mají problém? A co donést nákup z obchodu, nebo ještě hůř, vyjít s ním schody? Zde všude můžete mít problém. Ženy, snažte se své muže silově dohnat (pokud necvičí, není to bohužel vůbec těžké) a nespokojte se s tím, že jste slabé!
Hezký článek o silovém tréninku od ženy pro ženy je třeba na webu KB5.cz.
Funkční zhodnocení přenechte profesionálovi
Při hodnocení pohyblivosti a pohybové zdatnosti vašeho těla si pravděpodobně sami nevystačíte a bude tak nejlepší zajít za profesionálem, který zhodnotí vaše tělo a navrhne nejdůležitější počáteční kroky.
Oblíbené a osvědčené je testování funkčního pohybu, konkrétně Functional Movement Screening (zkratka FMS).
Renomovaný fyzioterapeut Gray Cook vytvořil tento diagnostický nástroj, aby otestoval vaše tělo v pohybu po funkční stránce. Hodnotí tedy, jak vaše tělo funguje a jak se vy hýbete.
Nechat si zhodnotit své silné a slabé stránky je základ, na kterém je potřeba stavět. Každý člověk je trochu jiný a má jiné nejen cíle, ale i potřeby. A na jejich základě je potřeba tvořit tréninkový plán.
Navíc mnoho testovacích cviků patří současně i mezi cviky nápravné a posilovací a skvěle se tak hodí do rozcvičky.
Diagnostika? Jsem snad pacient???
Rozhodně ne, ale pokud se chcete začít hýbat hodně a být při pohybu silní, nemůžete stavět na dysfunkci (na něčem, co nefunguje). Každý máme různé větší či menší problémy na svém těle, to je úplně normální. Mnoho z nich ani není potřeba řešit. Ale pokud jste dlouho nebo nikdy neřešili pohybovou stránku svého těla, pravděpodobně toho bude zpočátku k opravení více. Co to bude, to zjistíme právě tou pohybovou diagnostikou/testováním.
Deníček, aneb zhodnoťte svůj životní styl
Co mě vždy u nově příchozích návštěvníků zajímá není jen jejich tělo, ale také jejich každodenní život a návyky.
Jak vypadá vaše stravování? Možná byste si mohli jeden týden psát stravovací deník. Ten vám dá skvělou zpětnou vazbu. Navíc ho můžete dát přečíst i profesionálovi a ten se k němu vyjádří.
Můžete si zapisovat svůj spánek (kolik hodin?), stres (jak se cítíte?), aktuální pohybovou aktivitu (co jste kdy dělali?).
Zkrátka deník na tisíc způsobů může pomoci, abyste si uvědomili svůj životní styl, nebo aby vám profesionál mohl při nahlédnutí dát vhodné doporučení.
A co zhodnocení z estetické stránky?
Vím, že mnoho z vás začíná se cvičením, protože chcete lépe vypadat. Se správnými návyky rozhodně přijde i vzhledová změna. A někdy může být skoda nezaznamenat současný stav i po estetické stránce. Možností je více…
Fotky mají řadu výhod. Pokud se na sebe pravidelně koukáte do zrcadla, nevnímáte příliš rozdíly. Pak se ale podivíte při pohledu na fotku, jak jste vypadali půl roku zpět a kam jste se posunuli. A pokud zase někdy třeba na delší dobu cvičit přestanete, může vás motivovat, jak dobře jste vypadali. Pokud chcete vyloženě hodnotit současný stav, můžete fotky i někomu ukázat a požádat danou osobu o zhodnocení. Je možné, že ke svému tělu přistupujete velmi subjektivně a odlišně než ostatní (máte 50 kg a myslíte si, že jste tlustá).
Změřte si opět všechno možné a k hodnotám si připište, jak jste je měřili (se zatnutím svalu, v uvolněném postoji, zatažené břicho atp.), abyste to mohli později měřit stejně a výsledky byly porovnatelné.
Ohledně té diagnostiky složení těla, to je celkem dobrá věc, ovšem nesmíte využívat levných osobních vah, které tvrdí, že toto zvládnou. Jsou EXTRÉMNĚ nepřesné a vlastně je to měření zcela k ničemu. Pokud se chcete nechat změřit, udělejte to u profesionálů (např. měření kožních řas pomocí kaliperu) nebo na profesionálním přístroji (např. InBody 520/720 nebo Tanita MA).
Postup je jednoduchý…
Výtah z článku na KB5.cz, pod který bych se podepsal:
Průsečík? Fajn! Ne? Taky fajn. Žáka pošleme pryč, když trvá na tom, že chce malovat strop, a ještě nemá položené základy, anebo když se chce naučit číst, ale vlastně si chce hrát s vláčky. Na pifčo můžeme každopádně zajít tak jako tak.KB5.cz
Shrnutí kroku #2 a následný postup
Co je u vás skutečně prioritou? Nejdříve je potřeba vybudovat pevný pohybový základ, na kterém lze stavět. Máte ho?
Lepší to samo nebude. Pracujte na sobě a buďte lepší verzí sebe.
Je skvělé se do něčeho pustit s nadšením, ovšem některé věci neurychlíte. Můžete se perfektně starat o květiny na zahradě, ale přesto vám za den nevyrostou. Plán, úsilí a PRAVIDELNOST jsou klíčem.
Změna návyků je klíčová. Zaznamenejte současný stav a vytipujte si činnosti, návyky a chování, které dělají největší paseku. Svůj deník případně konzultujte s profesionálem.
Trenér by měl umět najít vhodný průsečík. Jedině tak budete spokojeně odměněni za své úsilí.